Pomysł na biznes

Hodowla norek – najbardziej rentowna gałąź rolnictwa?

Podziel się:

Polskie rolnictwo nie ma drugiej tak rentownej gałęzi rolnictwa, jak hodowla norek – twierdzą hodowcy. Gonimy Duńczyków i Holendrów, dwóch największych producentów europejskich, a potencjał wzrostu wciąż mamy duży – podaje „Puls Biznesu” powołując się na wyliczenia Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych

Roczne przychody polskich hodowców sięgają 1,7 mld zł. I wszystko wskazuje na to, że przychody te będą wciąż rosnąć. Dlaczego? Hodowca i zarazem wiceprezes Związku Hodowców Szczepan Wójcik na łamach „Pulsu Biznesu” wyjaśnia, że Holandia ma problemy z ziemią, tj. ziemia jest bardzo droga, bo jej po prostu nie ma. A to znaczy – twierdzi Wójcik – że przez to nie ma miejsca na kolejne fermy, dzięki czemu Polakom uda się zostawić w tyle Holendrów. Warto przy tym nadmienić, że holenderski rząd chcę od 2024 roku wprowadzić zakaz hodowli norek. Z kolei przy naszej rocznej produkcji na poziomie 7 mln w ubiegłym roku i 10 mln w roku bieżącym, Dania z wynikiem ok. 20 mln skór rocznie, pozostaje jeszcze przez długo poza naszym zasięgiem.

Związek Hodowców podaje, że w tym roku powstało ponad 100 ferm i obecnie działa ich już ok. 750. – Coraz więcej rolników traktuje tę działalność jako alternatywę wobec upraw zbóż czy hodowli trzody chlewnej – przyznaje na łamach „Pulsu” wiceprezes Związku.

Dla zachęty podpowiemy, że do hodowli norek nie są potrzebne ani duży areał, ani dobra klasa ziemi, a rentowność netto wynosi nawet kilkadziesiąt procent.

Źródło: Puls Biznesu

Podziel się:


Jabłka dla pracowników?

Prezes Fakro proponuje, żeby zakup jabłek rozliczać tak samo, jak kupno wody mineralnej dla pracowników

Akcja #jedzjabłka zatacza coraz szersze kręgi. Ryszard Florek, prezes firmy Fakro, wpadł na pomysł, aby zakłady pracy kupowały jabłka dla swoich pracowników. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową (IAR) zdradził, co zmienić w przepisach, aby było to dla przedsiębiorców opłacalne.

Zboże

W tym sezonie zboża będą tańsze. To przełoży się na niewielkie obniżki cen mąki i pieczywa

Ceny zbóż są coraz niższe. W ciągu miesiąca tona pszenicy konsumpcyjnej potaniała o 100 zł, a paszowej – o 150 zł. Tegoroczne zbiory mają być nawet kilkanaście procent wyższe niż przed rokiem. To może przełożyć się na spadki cen mąki i pieczywa, ale zadaniem analityków będą one minimalne.

Biznes a Ochrona środowiska

Przemysł papierniczy jest jednym z najbardziej ekologicznych

W głowach wielu z nas funkcjonuje przekonanie, że produkcja papieru jest ściśle związana z ogromną wycinką drzew. Im większe zapotrzebowanie na niego, tym większa szkoda dla środowiska. Jednak nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że to lasy są uzależnione od popytu na papier, a przemysł papierniczy jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku.


zamknijx