Pomysł na biznes

Hodowla norek – najbardziej rentowna gałąź rolnictwa?

Podziel się:

Polskie rolnictwo nie ma drugiej tak rentownej gałęzi rolnictwa, jak hodowla norek – twierdzą hodowcy. Gonimy Duńczyków i Holendrów, dwóch największych producentów europejskich, a potencjał wzrostu wciąż mamy duży – podaje „Puls Biznesu” powołując się na wyliczenia Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych

Roczne przychody polskich hodowców sięgają 1,7 mld zł. I wszystko wskazuje na to, że przychody te będą wciąż rosnąć. Dlaczego? Hodowca i zarazem wiceprezes Związku Hodowców Szczepan Wójcik na łamach „Pulsu Biznesu” wyjaśnia, że Holandia ma problemy z ziemią, tj. ziemia jest bardzo droga, bo jej po prostu nie ma. A to znaczy – twierdzi Wójcik – że przez to nie ma miejsca na kolejne fermy, dzięki czemu Polakom uda się zostawić w tyle Holendrów. Warto przy tym nadmienić, że holenderski rząd chcę od 2024 roku wprowadzić zakaz hodowli norek. Z kolei przy naszej rocznej produkcji na poziomie 7 mln w ubiegłym roku i 10 mln w roku bieżącym, Dania z wynikiem ok. 20 mln skór rocznie, pozostaje jeszcze przez długo poza naszym zasięgiem.

Związek Hodowców podaje, że w tym roku powstało ponad 100 ferm i obecnie działa ich już ok. 750. – Coraz więcej rolników traktuje tę działalność jako alternatywę wobec upraw zbóż czy hodowli trzody chlewnej – przyznaje na łamach „Pulsu” wiceprezes Związku.

Dla zachęty podpowiemy, że do hodowli norek nie są potrzebne ani duży areał, ani dobra klasa ziemi, a rentowność netto wynosi nawet kilkadziesiąt procent.

Źródło: Puls Biznesu

Podziel się:


Maszyny rolnicze

Rolnicy kupują coraz więcej używanych ciągników

Dzięki unijnym funduszom od kilku lat trwa masowa wymiana sprzętu rolniczego. Zwiększony popyt na fabrycznie nowe modele ciągników odbił się też na rynku maszyn używanych. Jak wynika z danych serwisu Tablica.pl, liczba ogłoszeń dotyczących sprzedaży pojazdów z drugiego obiegu w ciągu roku wzrosła aż trzykrotnie!

Jagody goji robią furorę w gospodarstwach szkółkarskich

Jagody goji odkryli już konsumenci i gospodarstwa szkółkarskie. Plantatorzy dopiero przecierają szlak - informuje serwis pb.pl.

Bruksela

Czy do młodych rolników trafi więcej pieniędzy?

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba zapowiedział w poniedziałek w Brukseli przesunięcia środków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) z mniej popularnych projektów - m.in. na pomoc młodym rolnikom - donosi PAP


zamknijx