Pomysł na biznes

Hodowla norek – najbardziej rentowna gałąź rolnictwa?

Podziel się:

Polskie rolnictwo nie ma drugiej tak rentownej gałęzi rolnictwa, jak hodowla norek – twierdzą hodowcy. Gonimy Duńczyków i Holendrów, dwóch największych producentów europejskich, a potencjał wzrostu wciąż mamy duży – podaje „Puls Biznesu” powołując się na wyliczenia Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych

Roczne przychody polskich hodowców sięgają 1,7 mld zł. I wszystko wskazuje na to, że przychody te będą wciąż rosnąć. Dlaczego? Hodowca i zarazem wiceprezes Związku Hodowców Szczepan Wójcik na łamach „Pulsu Biznesu” wyjaśnia, że Holandia ma problemy z ziemią, tj. ziemia jest bardzo droga, bo jej po prostu nie ma. A to znaczy – twierdzi Wójcik – że przez to nie ma miejsca na kolejne fermy, dzięki czemu Polakom uda się zostawić w tyle Holendrów. Warto przy tym nadmienić, że holenderski rząd chcę od 2024 roku wprowadzić zakaz hodowli norek. Z kolei przy naszej rocznej produkcji na poziomie 7 mln w ubiegłym roku i 10 mln w roku bieżącym, Dania z wynikiem ok. 20 mln skór rocznie, pozostaje jeszcze przez długo poza naszym zasięgiem.

Związek Hodowców podaje, że w tym roku powstało ponad 100 ferm i obecnie działa ich już ok. 750. – Coraz więcej rolników traktuje tę działalność jako alternatywę wobec upraw zbóż czy hodowli trzody chlewnej – przyznaje na łamach „Pulsu” wiceprezes Związku.

Dla zachęty podpowiemy, że do hodowli norek nie są potrzebne ani duży areał, ani dobra klasa ziemi, a rentowność netto wynosi nawet kilkadziesiąt procent.

Źródło: Puls Biznesu

Podziel się:


Lublin

Powstaje inkubator dla młodych firm z branży ekologicznej

Na lubelskim Felinie powstaje Inkubator Przedsiębiorczości. Ma skupiać małe firmy z branży energetycznej, ekologicznej i informatycznej. W środę, 16 kwietnia wmurowano kamień węgielny pod nowy gmach - informuje "Dziennik Wschodni".

Inwestycje

Fundusz Victorii Wejchert wyda 200 mln na rolnicze inwestycje

Jak donosi dziennik "Puls Biznesu", fundusz Capital 36 FIZ, którego współwłaścicielką jest Victoria Wejchert, poprzez spółkę zależną Ever Green Holding chce zaopatrywać Wschód w jałówki, zaś Polaków w wykwintne sery. Planuje w najbliższym czasie wydać na swoje rolne spółki ponad 200 mln złotych...

Dotacje

Są pieniądze dla firm na zielone innowacje

Małe i średnie przedsiębiorstwa myślące o ekoinnowacjach mogą już składać wnioski w ostatnim już programie Funduszy Norweskich dla Polski. Hasło przewodnie programu, w którym do wzięcia jest ok. 80 milionów złotych, to "Dobre dla biznesu, dobre dla środowiska".


zamknijx